вівторок, 26 квітня 2022 р.

Історичний репортаж: "Чорнобиль в серці України, а тінь його по всій Землі"

 Ніхто не знав, що в ту квітневу ніч

відкриє "мирний атом" нам обличчя.

Все спалахнуло тисячами свіч,

а люди постаріли на сторіччя.

Прощались зболено в останній раз з усім.

Дивилися крізь сльози, смуток, подив

на небо, вулиці і рідний дім...

А над усім стояв гіркий Чорнобиль.

М. Троян

     Чорнобиль - не має минулого часу. Чорнобиль... Це земля, стежки якої заросли травами, якими ніхто не ходить. Це слово сьогодні є символом горя, страждань, розорених людських осель. А 36 років тому, це  було прекрасне українське містечко, як і сотні інших. Навесні все потопало в яблуневому цвіті, а влітку тут любили відпочивати кияни: збирати в лісах гриби і ягоди. Це було місто-сад.

     26 квітня - дата, яка стала для всіх поколінь українців "чорною". Чорною плямою стала на нашій планеті Чорнобильська катастрофа, найбільша техногенна аварія на атомній електростанції 20 століття. Чорнобиль - мука і трагедія, подвиг і безсилля, пам'ять і наш нестерпний біль. Цей біль відгукнувся в серці мільйонів людей. Наша країна вперше відчула на собі таку грізну силу, як атомна енергія, що вийшла з-під контролю. Минули роки, а чорний день Чорнобильської трагедії продовжує хвилювати людей: і тих, кого він зачепив своїм недобрим крилом, і тих, хто пізніше народився далеко від покривдженої землі. Цей день не минув безслідно, він буде завжди об'єднувати всіх одним спогадом, однією печаллю, однією надією. Уже давно віддзвеніли чорнобильські дзвони, але ми завжди пам'ятатимемо тих, хто пішов у вогонь!

     Чорнобиль... Чорний біль нашої землі. Скільки б не минуло років, все одно це слово полум'янітиме чорним вогнищем скорботи.

Чорнобиль - рана незагойна.

Чорнобиль - втрата і біда.

Мені болить не перестане

Його історія гірка.

     Чорнобиль - це наша пам'ять, наш біль, відлуння якого стихне ще не скоро. Ми низько схиляємо голови перед усіма, хто пішов тоді у ядерний вогонь, щоб зупинити ланцюгову реакцію смерті, хто свідомо віддав своє життя і здоров`я, виконавши синівський обов`язок перед рідною землею та народом.

    Довгий час влада не розголошувала масштаби аварії, та коли стало зрозуміло, що подолати її нелегко, було кинуто всі сили для її ліквідації. Не стояли осторонь цього лиха і жителі нашого села, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Це: Паламаренко Михайло Іванович, Крамаренко Григорій Андрійович, Фенько Василь Васильович, Сухорада Олексій Олексійович, Сарапин Микола Іванович, Загора Василь Костянтинович, Гусак Олексій Миколайович. На жаль, немає в живих ліквідаторів: Безноса Олексія Миколайовича, Короля Миколи Івановича та Бондаря Івана Івановича. Вони брали участь у евакуації населення, забезпеченні спокою й порядку.










пʼятниця, 22 квітня 2022 р.

Хвилинка-цікавинка: "Великдень - найбільше свято на Землі!"

                                                                


                                                                    “Свято Пасхи недалечко”

Свято Пасхи недалечко,

 Люди звичай бережуть, –

Розмальовують яєчка,

 Пишні пасочки печуть.

 Святкування йде віками, –

 Це такі чудові дні:

 В гості йти, під рушниками

 Страви нести запашні.

 Доброзичливо, з любов’ю

 Мати щирі почуття,

 Людям зичити здоров’я

 І щасливого життя.

 Святість – це чарівне слово,

 Тільки треба так зуміть,

Щоб життя своє святково

 У труді й добрі прожить.

Шановні колеги, дорогі наші друзі, Христос Воскрес! 

Прийміть щирі вітання від колективу Великопавлівської сільської бібліотеки із Великоднем - Світлим Христовим Воскресінням!

Щиро бажаємо усім вам душевної гармонії і духовного розвитку, міцного здоров`я, родинного затишку, взаєморозуміння та незрадливого щастя.

Нехай яскраве світло цього великого свята осяє сьогодні увесь світ, даруючи усім мир, радість і надію на світле майбутнє. Хай і сьогодні, і завжди у ваших серцях панує віра, у помислах добро, а у серці - любов!

До вашої уваги у читальному залі нашої книгозбірні дівчатка провели майстер-клас із виготовлення пасхального кролика. А також оформлена Хвилинка-цікавинка: " Великдень - найбільше свято на Землі!", на якій всі бажаючі мають змогу ознайомитися із традиціями святкування цього давнього Великоднього свята .












субота, 16 квітня 2022 р.

Виставка-заклик: "Земля моя планета чарівна"

                                                            Земля благає допомоги

      Привернути увагу користувачів до екологічних проблем нашої планети та захисту біорізноманіття, нагадати про техногенні катастрофи та змусити замислитися над можливістю збереження тих багатств і ресурсів, якими наділила нас природа, а також виховувати шанобливе ставлення до навколишнього природного середовища покликана книжкова виставка "Земля моя планета чарівна", що розгорнута на абонементі  Великопавлівської сільської бібліотеки-філії до Міжнародного дня Землі.

     Вшановуючи планету, на якій живемо, ми негайно маємо переглянути ті дії і вчинки, які шкодять навколишньому природному середовищу, а також негайно вжити заходи для поліпшення стану довкілля. Бережімо себе і планету, на якій живемо!



Хвилинка-цікавинка: "Вірний джура української літератури"

                   "Вірний джура української літератури"

          18 квітня святкує свій день народження  надзвичайно талановита та цікава людина  Володимир Рутківський – письменник, журналіст, автор творів для дітей і підлітків. Сьогодні неможливо уявити сучасну українську дитячу літературу без його захоплюючих творів : «Сині Води», «Ганнуся», легендарна  пригодницька тетралогія - «Джури козака Швайка», «Джури-характерники», "Джури і підводний човен", «Джури і кудлатик» та інші романи  й повісті, які принесли широке визнання автору.  У 2017 році вийшов у світовий прокат український пригодницький фільм-фентезі «Сторожова застава», знятий  за мотивами однойменної книги В. Рутківського, а його казкова повість «Гості на мітлі» внесена до міжнародного Почесного списку Г. Х. Андерсена, до якого входять кращі книжки світу, адресовані дітям. 

    Тож, не баріться і швидше читайте захоплюючі книги В. Рутківського. Чекаємо вас дорогі наші читачі в нашій книгозбірні!







Тематична святкова виставка "Свята паска йде до хати, будемо Великдень святкувати"

 Гілочки тоненькі,

котики пухнасті,

Хай несуть у хату радість, мир і щастя,

Хай несуть у серце радість

воскресіння,

Хай направлять наші душі до спасіння.

Гілочки тоненькі, котики вербові,

всіх благословляють, щоб були здорові.

    Неділя за тиждень перед Великоднем називається "Вербною". За християнським вченням у цей час Спаситель Христос в'їжджав до Єрусалиму на ослику, і миряни устеляли перед ним дорогу пальмовим листям. Оскільки в Україні пальми не ростуть, то їх замінили вербовими гілками. Це дерево здавен вельми шановане серед нашого народу, тому що воно перше сповіщає про прихід весни і має цілющі властивості.

    У Вербну неділю в церкві освячують вербові гілочки, а повернувшись додому з освяченою вербою, до хати не заходили, а відразу ж садили на городі кілька гілок "щоб росла Богові на славу, а нам, людям на вжиток".

Решту, що залишилося, несли до хати і ставили на покуті під святими образами.

Якщо ввійшовши до хати, заставали когось, що проспав заутреню, то били свяченою вербою примовляючи:

Не я б`ю - верба б`є, за тиждень Великдень, недалечко червоне яєчко!

                                           Щиро вітаємо всіх зі святом!!!

     Щоб  більше дізнатися про Великодні свята, ласкаво просимо до нашої бібліотеки. Тематичну святкову виставку "Свята паска йде до хати, будемо Великдень святкувати", буде прикрашати великоднє деревце. Якщо маєте бажання долучитися до оформлення - приносьте свої писанки!!!








середа, 13 квітня 2022 р.

Книжкова виставка: "Чисте довкілля - здорове майбутнє"

    День Довкілля в Україні відзначається щорічно в третю суботу квітня. Довкілля - це всі живі та неживі об'єкти, що існують на Землі. Земля, вода, повітря, флора і фауна - все це довкілля, на стан якого впливає маса чинників - від кинутого на землю папірця до величезних сміттєзвалищ.

   Головну загрозу довкіллю становить людина - її байдужість, безкультур'я,і безмежна жадібність. Тому місія відповідальної дорослої людини - створити соціум, який буде жити в гармонії з природою. І в першу чергу слід навчити наших дітей усвідомлювати власну відповідальність за навколишній світ.

   Треба пам'ятати, що дитина повинна полюбити світ, в якому вона росте, адже тоді вона щиро захоче, щоб він був чистим та чарівним. Навіть найменша причетність кожного з нас до посадженого виплеканого дерева є вагомою підтримкою життя і в майбутньому.

    Кожен день ми вивчаємо себе та оточуючий нас світ. Для маленької дитини все навколо цікаво та дивовижно. У малому віці дуже швидко засвоюються знання. Проте, для того щоб дитина вас слухала потрібно її зацікавити, почати розповідати цікаві історії про життя природи. В цьому вам допоможуть книги представлені на книжковій виставці "Чисте довкілля - здорове майбутнє", яка оформлена в читальному залі Великопавлівської сільської бібліотеки. Книжки наповнені різними фактами про життя тварин та рослин. Крім того, вони дають читачам  безліч креативних способів допомоги природі.





четвер, 7 квітня 2022 р.

Книжкова виставка-рекомендація: " Щоб зростати дужим, ми зі спортом дружим"

    Всесвітній день здоров`я у бібліотеці відзначається щорічно 7 квітня в день створення в 1948 році Всесвітньої організації охорони здоров`я. Сучасний світ відкриває перед нами великі можливості, ми поспішаємо жити, не замислюючись над тим, що здоров`я - одна з основних умов щастя людини.

   До Всесвітнього дня здоров`я в Великопавлівській сільській бібліотеці була організована книжкова виставка - рекомендація: "Щоб зростати дужим, ми зі спортом дружим"

  Необхідно вести здоровий спосіб життя, тому що він є однією з найвагоміших умов та чинників формування, збереження і зміцнення здоров`я навіть у складних екологічних і соціально-економічних умовах, забезпечує високу працездатність, добре самопочуття, ефективну адаптацію до змін довкілля.



субота, 2 квітня 2022 р.

Книжкова викладка: "Книга для дитини, як сонце у житті"

                                            Міжнародний день дитячої книги у бібліотеці 

       На початку квітня  діти і дорослі всього світу святкують день народження дитячої книги. З моменту появи на світ людина починає вчитися. Вона вчиться ходити, говорити, пізнає навколишній світ. Її вчать сонячний промінь і метелик, який сів на квітку, кумедна картинка і добра пісня, весела гра і улюблена книга.

      Книга! Вона поруч із самого народження. Перші казки, вірші читають нам мама і тато, братик і сестричка. Книга розповідає нам про казкових богатирів, про шкільне життя, про далекі країни. З книгою кожен із нас може мандрувати в минуле і в майбутнє. про все на світі розповідає книга.

     Одним із найулюбленіших казкарів усіх часів і народів визнаний Г. К. Андерсен, автор всесвітньо відомих казок для дітей і дорослих: "Снігова королева", "Гидке каченя", "Кресало" та інших. Його казки перекладені більш ніж 150 мовами світу, вони стали основою для численних екранізацій, мультфільмів, балетів.  В день народження Г. К. Андерсена, 2 квітня, за рішенням Міжнародної ради з дитячої книги відзначається Міжнародний день дитячої книги.

    В Великопавлівській сільській бібліотеці оформлена книжкова викладка літератури: " Книга для дитини, як сонце у житті" та літературна мандрівка "На годину до великого казкаря Г. К. Андерсена".

    Святкування Міжнародного дня дитячої книги є наглядним показником того, що книга, яка створена саме для дитини, має великий вплив на формування її характеру та становлення як людини. Дитячі книги вбирають у себе дивовижний, невичерпний, чарівний світ, який дитина відкриває для себе саме завдяки книжці.








пʼятниця, 1 квітня 2022 р.

Книжкова виставка: "Птахи - які ви різні та цікаві"

     Щорічно 1 квітня відзначається у світі Міжнародний день птахів. Саме цього дня в 1906 році була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів. День птахів - це не тільки річниця Конвенції, але і час прильоту пернатих із зимівель.

    Повернення птахів святкується також і як прихід весни. Птахи є особливою групою тваринного світу, багато видів якої легко побачити, чи почути їх спів не тільки в дикій природі, але й в населених пунктах і навіть на власному дворі. Вони приваблюють нашу увагу своїм мелодійним співом, красивим забарвленням, граційним польотом, цікавою поведінкою.

   Птахи не тільки прикрашають ліси, поля, луки, парки, сквери. Вони являються справжніми помічниками і друзями людини. Знищуючи велику кількість шкідників сільського і лісового господарства, вони зберігають для людей врожаї садів, полів, городів. Від поведінки людей часто залежить їхня доля. Особливо болісно впливає господарська діяльність людини: розорювання земель, осушування боліт, застосування міндобрив і отрутохімікатів, вирубування лісів, викошування трав... Усе це для багатьох птахів - екологічні катастрофи...

    Нам необхідно зберегти і примножити крилатих друзів, щоб майбутнє покоління бачило їх красу не тільки на картинках книжок, а й у природних умовах рідного краю. Птахи мають велике значення в природі і житті людини. Вони є нашими найкращими друзями, з ними людина стає кращою, внутрішньо красивішою, благороднішою, чистішою.

     До Міжнародного дня птахів у читальному залі Великопавлівської сільської бібліотеки-філії експонується виставка: "Птахи - які ви різні та цікаві". Матеріали виставки розкривають загадки птахів. Як ці створіння знаходять шлях у вирій, а потім безпомилково повертаються додому? Чому деякі птахи будують складні гнізда? І чому одні живуть у густих лісах чи болотах і не витримують присутності людини, а інші легко пристосовуються до життя поруч із нами? Чому птахи,  зрештою, співають. А ті, у кого є домашні улюбленці - птахи знайдуть поради: яких птахів вибрати, як за ними доглядати та лікувати. Книжок про птахів є чимало. Ми сподіваємося, що книги представлені на нашій виставці допоможуть пізнати цікавий світ птахів.






Сміх - тайм у бібліотеці

                                                              Сміх-тайм у бібліотеці

    В наш зовсім нелегкий час, з масою проблем різного характеру дуже важко бути оптимістом та шукати позитив у чомусь. Але вірити в краще потрібно, і не тільки вірити, але й вносити самому щось хороше та веселе в наше повсякденне життя.

   Сьогодні 1 квітня, День сміху або День дурнів. Зазвичай жартувати і обманювати один одного саме цього дня виник досить давно. Тому сьогодні існує багато суперечок стосовно витоків цього свята. За одними джерелами, історія Дня сміху бере свій початок ще з міфу про викрадення Прозерпіни, дочки богині Деметри, володарем підземного царства Аїдом. Говорять, що дівчина кликала на допомогу, але ці звуки виявлялися оманливими.

   Інше джерело говорить про те, що римляни щиро шанували божество сміху Risus, а відбувалося це після весняного рівнодення (23 березня). За іншою версією, День сміху виник як результат перенесення дати святкування європейського нового року, який раніше відзначали наприкінці березня.

   Історія доводить, що звичай жартувати, обманювати та веселитися цього дня був, є та, мабуть, і буде і в інших країнах світу: Данії, Швеції, Норвегії, Франції, Австралії, США, Індії і звичайно в Україні.

   Історія свята це, звичайно, важливе питання, та головне цього дня не забути пожартувати зі своїми друзями, створити справжню атмосферу свята для своїх знайомих, подарувати усім навколо гарний настрій, позитив і енергію.

   Гумор - це не просто сміх, це - сміхотерапія! Дейл Карнегі, який вчив людей мистецтва спілкування та досягнення успіху, склав таку ціну усмішці: вона нічого не коштує, а дає багато. Вона збагачує тих, хто її отримує, і не збіднює тих, хто її дарує. Вона триває лише мить, але пам'ять про неї може лишатися назавжди.

   В читальному залі Великопавлівської сільської бібліотеки  оформлена книжкова виставка: "Нехай звучить веселий сміх, щоб гарний настрій був у всіх!"