пʼятниця, 31 липня 2020 р.

Перегляд літератури "Мандрівка в чарівний світ романів Джоан Роулінг"

   31 липня виповнюється 55 років від дня народження Джоан Роулінг, англійської письменниці, авторки семи книг про маленького чарівника Гаррі Поттера: "Гаррі Поттер і філософський камінь" 1997 року; "Гаррі Поттер і таємна кімната" 1998 року; Гаррі Поттер і в'язень Азкабану" 1999 року; Гаррі Поттер і келих вогню 2000 року; "Гаррі Поттер і напівкровний Принц" 2001 року; "Квідич крізь віки" 2001 року; "Гаррі Поттер і Орден Фенікса" 2003 року. Вона стала однією із найвідоміших дитячих письменниць сучасності. Її книги одержали світове визнання, виграли низку нагород і вийшли тиражем понад 400 мільйонів примірників. Свій перший твір вона написала в шість років.
    Джоан Роулінг стала першою письменницею - мільярдером завдяки своїм книгам. Сьогодні Джоан Роулінг є найвисокооплачуванішою світовою авторкою. Життя нині суперуспішної письменниці, мабуть, колись  теж буде екранізоване - за п`ять років подолавши шлях від життя на державну допомогу до багатомільйонних статків, до миті чарівного перетворення в самодостатню респектабельну леді з мудрим поглядом і стриманою усмішкою, бажану гостю в королівських резиденціях і представництвах ООН.
    Народилася Джоан в Англії в місті Єйті в 1965 році. Після закінчення школи почала навчатися на філологічному факультеті за спеціальністю "французька мова та література", пізніше працювала вчителем. У цей час Джоан почала писати свій перший роман "Гаррі Поттер і філософський камінь". Несподівано для всіх історія про хлопчика чарівника стала однією з найпродаваніших. Слава про юного Гаррі Поттера облетіла всю планету! На сьогоднішній день серія книг побила всі мислимі і немислимі рекорди, книги, які перекладені більш ніж на 60 мов є повноцінним брендом світового масштабу і екранізовані Голівудом.
     Останнім часом Джоан Роулінг намагається відійти від казкової тематики, пишучи цілком дорослі романи, але в історії літератури вона залишається саме, як авторка неповторної й дивовижної казкової епопеї про Гаррі Поттера.
     Казки про Гаррі Поттера стали для багатьох читачів сенсаційним відкриттям. Такого успіху не знала жодна художня книга. Бібліотекарі Великопавлівської сільської бібліотеки запрошують прихильників казкової серії прочитати книги, які знаходяться у нашій книгозбірні.
     З метою популяризації літератури про життя і творчість письменниці та до 55-річчя від дня народження, ми, бібліотекарі Великопавлівської сільської бібліотеки підготували перегляд літератури "Мандрівка в чарівний світ романів Джоан Роулінг".

     


середа, 29 липня 2020 р.

Книжкова викладка літератури: "Андрей Шептицький - духовний будівничий"

              Андрей Шептицький - духовний будівничий.
     Роман (Андрей) Шептицький - видатний український церковний, культурний та громадський діяч, митрополит Української греко-католицької церкви. Як депутат Галицького сейму відстоював інтереси українського населення Галичини. Дбав про організацію фахової підготовки молоді.
     Сприяв розвитку української культури: 1905 року заснував церковний музей. У 1903 році заснував Народну лічницю, яку згодом перетворили на сучасний шпиталь. За допомогою Андрея Шептицького велося будівництво духовної семінарії у Львові, було засновано бібліотеку.
     1941 року очолив Українську національну раду. Митрополит негативно ставився до німецького окупаційного режиму.
Засуджуючи переслідування євреїв, звертався з протестом до керівництва нацистської Німеччини. Сила волі, широта поглядів, гуманізм здобули Шептицькому загальну повагу.
      До 155 - річчя від народження Андрея Шептицького у Великопавлівській сільській бібліотеці підготовлена книжкова викладка літератури: 
                "Андрей Шептицький - духовний будівничий".

                     



вівторок, 28 липня 2020 р.

Перегляд літератури "Православна моя Україна"

    28 липня в Україні щорічно відзначається державна пам'ятна дата - День хрещення Київської Русі. Саме цього дня Православна Церква вшановує пам'ять Святого Рівноапостольного князя Володимира, хрестителя Київської Русі, одного із засновників і покровителів нашої державності.
     До відзначення Хрещення Київської Русі в Великопавлівській сільській бібліотеці бібліотекарі організували перегляд літератури "Православна моя Україна".
    Виставка висвітлює історичну знакову подію для всього українського народу, містить багато православних книжок. Історичні відомості бібліотекарі також знайшли в книжках по історії України. Не оминули цю тему й в художній літературі. Багато українських та зарубіжних письменників описали цю тему у своїх творах.
   Хрещення Русі - це і справді дуже велика подія в історії нашого народу, яка змінила духовне і культурне життя людей та звернула їх до справжніх цінностей та віри в Бога.

     

пʼятниця, 24 липня 2020 р.

Перегляд літератури до дня народження В. К. Винниченка

         26 липня виповниться 140 років від дня народження 
  В. К. Винниченка 
     (1880-1951), українського громадсько-політичного і державного діяча, письменника, публіциста.
                                "Стійте всіма силами за Україну"
                                                          Володимир Винниченко
   "Більш суперечливої постаті в українській літературі ХХ ст. важко знайти", - так говорив про нього літературознавець Володимир Панченко.
    Винниченко Володимир Кирилович - український політичний та державний діяч, прозаїк, драматург та художник. Народився 28 липня 1880 р. на Херсонщині в родині селян. Навчався у сільській народній школі, у Єлисаветградській гімназії, згодом - на юридичному факультеті Київського університету.
Брав активну участь в українському національному визвольному русі: був заступником голови Центральної Ради, а згодом першим головою українського уряду  в часи Української Національної Республіки.
    В літературу В. Винниченко увійшов у 1902 році і відразу здобув визнання своїми оповіданнями: "Біля машини", "Голод", "На пристані", "Краса і сила", "Федько-халамидник", "Кумедія з Костем" та іншими.
    Глибокою психологією та напруженою дією відзначаються його твори "Дисгармонія", "Шаблі життя", "Брехня", "Чорна Пантера і Білий Ведмідь", "Записки кирпатого Мефістофеля", "Сонячна машина". Понад сотню робіт письменника становить новелістика: нариси, ескізи, етюди.
    Чимало творів Володимира Винниченка перекладено іноземними мовами, його п'єси були представлені на сценах великих європейських театрів.
Володимир Винниченко - письменник світового рівня. В наш час важливим є зберегти його заповіт: "Стійте всіма силами за Україну..."
     До 140-річчя від дня народження В. К. Винниченка українського письменника, публіциста, громадсько-політичного і державного діяча, Великопавлівська сільська бібліотека-філія підготувала перегляд літератури представлений збірками оповідань, повістей і п'єс різних років видання. 

           


четвер, 23 липня 2020 р.

Виставка-портрет "Свята іменем і ділами"

     24 липня відзначається день пам'яті рівноапостольної Ольги- першої християнки на великокняжому престолі Києва, просвітительки християнської віри.
    Важко віднайти в історії європейської цивілізації постать, котра таїла б у собі стільки загадок і таємниць, яка б викликала стільки домислів і захоплення, як це сталося з володаркою Київської держави княгинею Ольгою.
    Саме княгиня Ольга першою зі слов'янських володарів прийняла християнство. Під час своєї зустрічі в 957 році з візантійським імператором Костянтином VII Багрянородним вона обговорювала з ним питання християнізації Русі, торговельно-економічних зв'язків між державами.
Після святого Хрещення Ольга прожила трохи більше десяти років. Вона померла в 969 році і була похована за християнським обрядом. Онук великої княгині - святий рівноапостольний Володимир, хреститель землі Руської, переніс її мощі в знамениту Десятинну церкву Успіння Пресвятої Богородиці, перший кам'яний храм Давньоруської держави. Тоді ж, в період правління святого рівноапостольного князя Володимира, Ольгу стали почитати як святу. День пам'яті святої Ольги відзначали 11 липня (24 липня по новому стилю).
     У зовнішніх відносинах княгиня віддавала перевагу дипломатії перед війною. Мабуть, тому за часів її правління Київська Русь майже не вела воєн-княгиня здебільшого приділяла увагу підтриманню ладу у власній державі.
    Нова доба в історії Київської Русі була започаткована за часів правління онука княгині Ольги - Володимира І Великого (980-1015). Ще тіснішими стали стосунки Київської Русі з країнами Заходу після прийняття нею християнства. Цю подію, без сумніву, можна вважати найголовнішою за весь час правління Володимира Великого і доленосною в історії нашої держави. Сталася вона в 988 році. Сам князь охрестився в Херсоні-Корсуні, прийнявши царське ім'я Василь. А потім за наказом Володимира відбулось хрещення киян на березі річки Дніпро. В країні почали будуватися церкви та монастирі. Проте християнізація України-Русі тривала декілька століть.
     Щоб більше дізнатися про княгиню Ольгу - мудру та святу державну діячку, жінку, яка змогла потіснити владолюбних мужів, підступних ворогів, тривалий час успішно врядувати на державному Київському престолі, відвідайте виставку-портрет "Свята іменем і ділами", яка діє в читальному залі Великопавлівської сільської бібліотеки-філії.

День пам'яті княгині Ольги: як правителька прийняла християнство ... 

середа, 22 липня 2020 р.

Літні читання "Для Вас, діточки, цікаві книжечки"

       Літні читання: "Для Вас, діточки, цікаві книжечки"
Читання - є одним з видів літнього відпочинку. Книга влітку повинна обов'язково навчити читачів чомусь новому: розуміти один одного, відпочивати з користю, бачити незвичайне у звичайному, захоплюватися красою.
    До уваги користувачів Великопавлівської сільської бібліотеки-філії, в читальному залі влаштована книжкова виставка: 
"Для Вас, діточки, цікаві книжечки" 

          

Обласний дитячий поетичний конкурс "Бібліотека, я і книга"

   Користувачка Великопавлівської сільської бібліотеки-філії Трикоз Олександра (18 років), взяла участь у обласному поетичному конкурсі "Бібліотека, я і книга", склавши вірш за тематикою конкурсу.
   Переможців цього конкурсу Полтавська обласна бібліотека для дітей ім. Панаса Мирного оголосить лише після 1-го вересня 2020 року, а зараз пропонуємо ознайомитися з літературним доробком нашої юної Павлівчанки.





                                Книжкова розмова

Дуже книги я люблю – й не на дискотеку,
А іду в книжковий рай – у бібліотеку!
Тут мені завжди всі раді, тут мене чекають!
Ще признаюсь, що зі мною книги розмовляють!
Ось Шевченківський «Кобзар» посміхнувся щиро,
Щось тихенько говорив з Тютюнника «Виром»…
Мабуть, йому розказав, як же я ридала,
Коли його «Катерину» сьомий раз читала!
Як за Наймичку журилась та за Марка  долю…
Як сльозами омивала «Сон» я , і «Тополю»!
«Не завжди вона і плаче», - це вже Остап Вишня
До книжкової розмови тихесенько вийшов.
«Ви , колеги, якби чули – як же реготала –
Якби моя бабусенька та була й устала!
«І лірику вона любить – обізвавсь поет Рубцов,
Про Тургеньєвських читала «Детей и отцов»…
Пушкін, Лермонтов тихенько в стороні собі стоять,
Бо не знають: по-російськи можна тут про щось казать…
Підморгнув Толстой швиденько, цим додавши куражу:
«За війною мир настане», - ось таке я вам скажу…
Засміявся Гоголь хитро: «Я ж хохол, і я ж москаль…»
Тут Дюма вже обізвався: «Зуби ти мені не скаль!
Бо отут усі ми рівні. Політичний то конфуз!
І признаюся, до речі, взагалі то я – француз!
Про твою читав Диканьку і про безліч мертвих душ.
Як Іван Нечуй-Левицький Кайдашам підсунув груш…
Котляревського «Наталку» перечитував сто раз
І у Возного я вивчив пару добрих, довгих фраз.
«А я ваших «мушкетерів» позавчора  прочитав, - »
Це сказав Сергій Єсенін, що довгенько теж мовчав…
Тут озвавсь Котигорошко із народних, із казок:
«Ти мене візьми, рідненька, й прочитай іще разок!»
А з сусідньої полиці появився один гість –
Не повіриш – Антон Чехов і «Палата номер шість»
Обнялися Маяковський і Сосюра молодці!
Й неважливо який паспорт бережуть його штанці.
За Тичиною відразу обізвалась жінка,
Це ж красива і розумна Леся Українка.
«Виблискують черешеньки у зеленім листі» -
Лесин віршик декламує вже Агата Крісті…
Сперечались фантастика й історичні драми.
«Ти сьогодні нас візьми для своєї мами!»
Бо не знають, що у неї забаганка панська –
Їй сьогодні до вподоби Лариса Рубальська…
Я ж сказала книжечкам:
«Ви мені всі любі!
Пропустила через вас скільки танців в клубі!!!
І повірте: незалежно на якій ви мові –
Я вас добре розумію в книжковій розмові!!!
І Вам не треба сперечатись, бо як у тому «Кобзарі»
«І на оновленій землі врага не буде, супостата,
«А буде син, і буде мати, і будуть люде на землі»











пʼятниця, 10 липня 2020 р.

Історичний екскурс "Шляхами української державності"


   16 липня 1990 року сесія Верховної Ради УРСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України.
   Історичне значення Декларації полягає в тому, що вона визначила основні напрямки внутрішньої й зовнішньої політики, економічного розвитку й державного будівництва нашої країни. Цей документ став правовим фундаментом для Конституції, законів України, для визначення позиції республіки при укладенні міжнародних угод. В основі Декларації лежать демократичні традиції українського народу, які розвивалися протягом століть.
Нагадаємо основні положення Декларації:
• народ України становлять громадяни Республіки всіх національностей;
• закріплено державний, народний, національний суверенітети, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах;
• поділ державної влади на законодавчу, виконавчу, судову;
• виняткове право народу України на володіння, користування і розпорядження національним багатством;
• самостійність України у вирішенні питань економіки, екології, культурного розвитку, зовнішньої і внутрішньої безпеки, міжнародних відносин;
• миролюбна зовнішня політика, постійний нейтралітет;
• визнання верховенства загальнолюдських цінностей над класовими;
• гарантія права на вільний національно¬культурний розвиток;
• необхідність піклуватися про задоволення національно¬культурних потреб українців за межами Республіки.
   Важливий крок до незалежності було зроблено. Декларація визначила долю і майбутнє всього українського народу, проголосила новий підхід до розуміння статусу України в системі міжнародних відносин. Нею визнавалося право української нації на самовизначення, держава брала на себе забов’язання поважати та охороняти ключові права та свободи всіх її громадян. Єдиним джерелом державної влади визнавався народ, а Верховна Рада УРСР могла виступати від його імені.
     Декларацією було проголошено верховенство Конституції та законів республіки на всій території УРСР, виключне право народу України на володіння, користування і розпорядження національним багатством України, визнання всього економічного і науково-технічного потенціалу, наявного на території республіки, власністю її народу.
   З нагоди прийняття Декларації про державний суверенітет України, бібліотекарі Великопавлівської сільської бібліотеки організували історичний екскурс "Шляхами української державності".

                           Офіційний сайт Донецького юридичного інституту МВС України             26-та річниця прийняття Декларації про державний суверенітет ...
                                             
                                                    


                                                     

                                               

Виставка-персоналія "Він звів для нас собор душі"



" Людині властиво прагнути вічності, 
       знаходити в ній для себе мету і натхнення... 
Навряд чи взагалі є щось гідніше,
 як вдосконалювати свій дух, 
увіковічнювати себе в творіннях своїх 
                                                      і дарувати їх нащадкам. "                                                                 
   О. Гончар
 Олесь Терентійович Гончар широко  відомий український письменник не тільки в нашій країні, а далеко за її межами. Його твори перекладалися 67 мовами народів світу. 
     Олесь Гончар пройшов важким фронтовим шляхом, зазнав гіркоту поразок і радість перемог, бачив смерть товаришів і тим твердішим був його поступ відстоюючи мирне життя на рідній землі.
  Воєнна тематика займає велику частину творчості Гончара, бо він і сам був солдатом, пройшов не одну тисячу верств: від Росії до Праги, від рядового до сержанта.
   В лірико-філософському романі-реквієм "Прапороносці" розповів про життя солдата під час Другої світової війни. Те покоління назване "поколінням Брянського", характерні риси якого розкриті в особі Юрія Брянського, головного героя роману: відповідальність та вірність.
  Покоління, в якому вагомою одиницею був і Олесь Гончар, прикладаючи неймовірні зусилля своєю працею, підводило країну з післявоєнної розрухи, утверджувало мир.
  Олесь Гончар великий майстер слова , а ще   близький і зрозумілий  простому народові  його роман в новелах"Тронка".

 Романи,  повісті, оповідання,  вірші в котрих  оспіваний героїзм і високі моральні  якості людини залишили  в українських читачів пам'ять про видатного прозаїка і активного громадського діяча Олеся Гончара.
  В Великопавлівській сільській бібліотеці філії організована книжкова виставка-персоналія "Він звів для нас собор душі", до дня народження відомого українського письменника, літературного критика, громадського діяча  Олеся Гончара.


                                                                      





 

понеділок, 6 липня 2020 р.

Народознавча книжкова виставка "Зачаровані купальські вогні"

   7 липня відзначається Свято Івана Купала,  одне із найдавніших і найбільш улюблених в народі. Це час найкоротших ночей і найдовших днів, коли життєві сили природи досягають свого апогею, а, за народними повір’ями, трави і квіти набирають найбільшої сили. У цей день Іоанн Хреститель освятив воду та прогнав злі сили. Вірили, що вранці разом із першим сонячним променем в оселю зазирає добра доля. Вона не обходила і того, хто пірнав у теплу, оповиту чарівними туманами купальську воду або хоч умивався нею. 
 В основі купальських обрядів лежать культи вогню, води і рослинності. Купальські вогні – це відгомін культу сонця, купальська вода – символ цілющої сили, папороть – символ щасливої долі, чудодійна роса забезпечувала красу і кохання, а купальське дерево – родючість та щастя. Свято Купала вирізняється особливою поетичністю та чарівністю. В ніч з 6 на 7 липня хлопці розпалювали багаття, через яке попарно перестрибували, а дівчата ще й пускали на воду віночки, завбачуючи своє майбутнє подружнє життя.
      Купальські дійства в Україні  - це магія рідної землі, це бальзам для душі, який надає сил і наснаги і в наші дні.
     Свято Івана Купала є традиційним відпочинком перед головною працею хлібороба - жнивами. Саме на цьому святі кожен проходить своєрідне очищення трьома стихіями - водою, вогнем і повітрям, набирається сили, здоров'я, енергії.
     З нагоди свята Івана Купала в Великопавлівській сільській бібліотеці-філії оформлена народознавча книжкова виставка "Зачаровані купальські вогні", де читачам представлені книги з народознавства, етнографії. З допомогою виставки можна дізнатись з яких далеких язичницьких часів прийшло до нас це свято.

   Новости: В харьковском парке отметят праздник Ивана Купала ...