16 липня 1990 року сесія Верховної Ради УРСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України.
Історичне значення Декларації полягає в тому, що вона визначила основні напрямки внутрішньої й зовнішньої політики, економічного розвитку й державного будівництва нашої країни. Цей документ став правовим фундаментом для Конституції, законів України, для визначення позиції республіки при укладенні міжнародних угод. В основі Декларації лежать демократичні традиції українського народу, які розвивалися протягом століть.
Нагадаємо основні положення Декларації:
• народ України становлять громадяни Республіки всіх національностей;
• закріплено державний, народний, національний суверенітети, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах;
• поділ державної влади на законодавчу, виконавчу, судову;
• виняткове право народу України на володіння, користування і розпорядження національним багатством;
• самостійність України у вирішенні питань економіки, екології, культурного розвитку, зовнішньої і внутрішньої безпеки, міжнародних відносин;
• миролюбна зовнішня політика, постійний нейтралітет;
• визнання верховенства загальнолюдських цінностей над класовими;
• гарантія права на вільний національно¬культурний розвиток;
• необхідність піклуватися про задоволення національно¬культурних потреб українців за межами Республіки.
Важливий крок до незалежності було зроблено. Декларація визначила долю і майбутнє всього українського народу, проголосила новий підхід до розуміння статусу України в системі міжнародних відносин. Нею визнавалося право української нації на самовизначення, держава брала на себе забов’язання поважати та охороняти ключові права та свободи всіх її громадян. Єдиним джерелом державної влади визнавався народ, а Верховна Рада УРСР могла виступати від його імені.
Декларацією було проголошено верховенство Конституції та законів республіки на всій території УРСР, виключне право народу України на володіння, користування і розпорядження національним багатством України, визнання всього економічного і науково-технічного потенціалу, наявного на території республіки, власністю її народу.
З нагоди прийняття Декларації про державний суверенітет України, бібліотекарі Великопавлівської сільської бібліотеки організували історичний екскурс "Шляхами української державності".
Немає коментарів:
Дописати коментар