вівторок, 28 червня 2022 р.

Онлайн консультація: "Конституція - основний закон для влади і громади"

   28 червня - День Конституції, нашого основного Закону, за яким живе держава, де чітко записано, що Україна є суверенною та незалежною, демократичною, соціально-правовою державою. Де прописані всі права та свободи, обов'язки людини та громадянина України, структура органів влади та органів місцевого самоврядування.

   Наша Конституція ще молода, лише 26 років. Її прийняли в ніч з 27 на 28 червня 1996 року. Має 15 розділів та 161 статтю. Визнана однією з найдемократичніших у світі. Розробляли Конституцію досить довго. Шість років тривав процес підготовки до її прийняття. Було запропоновано 15 проєктів Основного Закону від різних політичних партій та науковців. Точилися дискусії, йшли обговорення, вносилися доповнення і нарешті 315 депутатів проголосували за Конституцію в тій редакції, за якою держава живе і сьогодні.

    Якщо поринути в історію, то Конституцію України розробляли ще за часів Ярослава Мудрого. Потім була Конституція Пилипа Орлика - перша козацько-українська Конституція, це було у 1710 році, потім була спроба створити нову вже через століття у 1918 році. Були ще різні Конституції, за якими жила держава у різні часи.

   Стаття 161. Основного закону проголошує, що День прийняття Конституції - державне свято. Тож Великопавлівська сільська бібліотека-філія вітає з Днем Конституції України та бажає миру та злагоди кожному громадянину. Напередодні, бібліотекарі взяли участь у  Всеукраїнському конкурсі: "Конституція для всіх: і великих, і малих". У конкурсі взяло участь 4 учасниці: Тертицька Марія, Фурса Дарина, Олещенко Зоряна, Кишкар Сніжана. В читальному залі оформлена Онлайн консультація



















середа, 22 червня 2022 р.

Виставка-пам'ять: "Пам'ять нашу не стерти з роками"

"Так починалася війна..."

Це на світанку сталося колись:

Стривожений, із муками і болем

Світ стрепенувся, кров`ю вмить заливсь,

Залився горем, плачем, жалем

Війна на зустріч молодому дню

Із гуркотом, із брязкотом котилась

Лавіною металу і вогню

На нашу землю й долю навалилась...

    Війна - чорне слово, яке забирало людські життя, руйнувало долі людей та позбавляло їх щасливого майбутнього. Це слово викликає занадто багато тривоги та страху.

    Щороку 22 червня український народ вшановує світлу пам'ять мільйонів земляків, життя яких обірвала війна, що розпочалась у 1941 році між нацистською Німеччиною та Радянським Союзом і стала найтрагічнішим етапом Другої світової війни.

   Горем і болем вона увірвалась в кожну українську домівку, кривавою лінією пройшла через кожне серце, кожну долю.

   Кожен раз в цей День ми згадуємо про тих, хто першим прийняв на себе цей страшний удар і про тих, чиї життя були покалічені і зруйновані. Вони були, схожими на нас. З тими ж бажаннями, з тією ж жагою до життя. Вони теж хотіли жити в мирі та злагоді...

   Пам'ять - хитра штука. Вона частенько зраджує нам. А потім знову 22-е червня 1941-го, 4:00 ранку, мить... і...

   Ніхто не забутий! Ніщо не забуте! Ми стали передавати це з покоління в покоління. Ми закріпили цю пам'ятну дату в наших серцях. Вона є в наших національних календарях, за даними проекту Dilova Mova: Україна встановила цю дату Указом Президента України від 17-го листопада 2000-го року, вона має назву "День скорботи і вшанування пам'яті жертв Війни в Україні".




                             Юрій Кондратюк - український учений зі світовим ім'ям.

     125 років від дня народження українського винахідника, одного із творців ракетної техніки й теорії космічних польотів Юрія Васильовича Кондратюка.

   Сьогодні світ відзначає день народження відомого українського автора "траси Кондратюка", якою космічні кораблі "Apollo" подорожували до Місяця. Працював у галузі ракетної техніки та створив теорію космічних польотів. Народився 21 червня 1897 року в Полтаві. Справжнє ім'я Кондратюка - Олександр  Шаргей. Змінити його був змушений через переслідування влади Радянського Союзу. Втім це не завадило йому стати одним із найвідоміших винахідників у світі.

Цікаві факти:

     Ще в Полтавській чоловічій гімназії найкраще вдавалися йому фізика, математика та астрономія. Там майбутній винахідник прочитав книгу німецького письменника Бернгарда Келлермана "Тунель", у якій описувалися намагання інженера побудувати підземний коридор до центру Землі. Олександра зацікавила ця теорія, він взявся за розрахунки, і згодом дійшов висновку, що таке будівництво неможливе. Тоді в Шаргея виникла ідея - не пірнати під землю, а навпаки - відірватися від планети до Космосу. Свої роздуми він описав на 104-х аркушах гімназійного зошита.

     У 1916 році вступив до Петроградського політехнічного інституту, але за 40 днів був призваний до армії та зарахований до школи прапорщиків при Петроградському юнкерському училищі. За кілька років був демобілізований на турецький фронт. Після жовтневої революції як офіцер потрапив до Білої армії, але дезертирував і  оселився в містечку Сміла, де став робітником націоналізованої олійниці.

     Олександр Шаргей розумів, що через дворянське походження та офіцерське минуле його очікують арешт та репресії. Мачуха Олександра вмовила пасинка піти на авантюру та змінити ім'я та прізвище. Саме тоді один із знайомих мачухи Кареєвої помирає від туберкульозу. Олександр Шаргей погодився підробити документи і взяти його ім'я, по-батькові та прізвище - Юрій Васильович Кондратюк.

    У 1929 році виходить його книга "Завоювання міжпланетних просторів", у якій Юрій описав "трасу равлика", або "трасу Кондратюка". За допомогою цих розрахунків американські астронавти космічних кораблів "Apollo" змогли подорожувати до Місяця.

    Джон Губолт, один із керівників космічної програми США "Аполло", написав в одному з місцевих журналів: "Коли я на світанку в березні 1968 року із завмиранням серця стежив на мисі Кеннеді за стартом ракети, що несла корабель "Apollo" в напрямку Місяця, я думав тоді про українця Юрія Кондратюка, який 50 років тому розробив ту саму трасу, по якій належало летіти нашим астронавтам.

Пишаємося нашими славетними українцями та разом крокуємо до Перемоги! Слава Україні!




субота, 18 червня 2022 р.

Літературна година: "Кожен тато - найкращий!"

                                                    Кожен тато - найкращий!

                                         Шановні татусі!

    Колектив Великопавлівської сільської бібліотеки-філії разом зі своїми читачами щиро вітає Вас з Днем Батька - святом вдячності та шани!

    Батько - це не просто слово. У ньому стільки дитячих почуттів. Милий, коханий, рідний, м'який, добрий, а іноді суворий і похмурий, але завжди найсильніший, завжди найсміливіший, завжди найкращий і чудовий! Це все про Вас, дорогі татусі! Бути хорошим батьком - найвідповідальніша і потрібніша робота в житті чоловіка. Стати прикладом для сина і добрим чарівником для донечки... Навчити, розповісти, захистити, пояснити і зробити все це з любов'ю і терпінням. Таке може тільки тато! Недарма для хлопчика тато - це приклад для наслідування, адже він сильний і сміливий, на всі руки майстер. Для донечки тато - це гордість. Кожна маленька принцеса мріє зустріти свого принца, який буде схожий на батька.

   День батька - це свято, в яке хочеться нагадати, що батько споконвіку і до нинішнього часу був і залишається главою будь-якої сім'ї. У цей день колектив Великопавлівської  сільської бібліотеки бажає всім батькам непорушного і міцного здоров`я, великого успіху, довголіття і всього самого-самого найкращого! Бажаємо також відчути на собі всі принади батьківства: на шиї ніжні рученята, на щоці дитячі поцілунки, а в серці ніжні слова! Зі святом!







субота, 11 червня 2022 р.

Книжкова виставка "Свята Трійця єднає, надихає, береже"

                                                   Світ навколо зеленіє,

І душа тому радіє,
Бо прийшли Зелені свята,
І в віночках вже дівчата,
Весело пісень співають,
На сопілках хлопці грають,
Від всієї України ,
З святами вітають!


     Свято Трійці - одне з найулюбленіших в Україні. Його святкують на п'ятдесятий день після Великодня. Цей день об'єднує всіх християн з Богом. Напередодні свята, в суботу, прикрашають будинок гілками та осокою. Працівники Великопавлівської сільської бібліотеки-філії вітають всіх своїх користувачів зі світлим святом  Трійці. Бажаємо вам і вашим родинам добра, порозуміння, мудрості та душевної гармонії. Нехай Свята Трійця приносить вам радість, надихає на добрі справи, наповнює серця любов'ю до ближнього. 

До дня Святої Трійці в Великопавлівській сільській бібліотеці-філії оформлена книжкова виставка "Свята Трійця єднає, надихає, береже"



середа, 1 червня 2022 р.

Літературно-розважальні ігри "Найдорожчий скарб на світі наші діти"

        У перший літній день в Україні, як і в усьому світі, відзначають Міжнародний день захисту дітей. Це прекрасне свято радості та одвічної надії. Адже саме в дітях ми хочемо бачити здійснення своїх мрій і сподівань, прагнемо, щоб вони росли здоровими та радісними, прославляли свої родини й рідний край.

У малечі не повинно бути нещасливого дитинства, і за це маємо відповідати ми, дорослі, тому турбота про дітей, захист їхніх прав повинен стати одним з найголовніших наших обов'язків. 

    До міжнародного дня захисту дітей у Великопавлівській сільській бібліотеці-філії проведено літературно-розважальні ігри "Найдорожчий скарб на світі наші діти" В ігровій формі бібліотекарі знайомили діток з дитячим фондом, читали цікаві загадки, провели екскурсію бібліотекою, записали нових читачів, трохи погралися надворі в рухливі ігри, дітки активно відповідали на питання вікторини, складали мозаїку, а на завершення сфотографувалися.