14 травня 2021 року виповнюється 150 років від дня народження видатного українського письменника, неперевершеного майстра соціально-психологічної прози, новатора модерністської техніки письма, новеліста, тонкого спостерігача людської душі, гуманіста і просвітителя Василя Семеновича Стефаника.
Він був новатором у літературі, творцем і неперевершеним майстром дуже стислої, драматичної за змістом і глибоко ліричної за звучанням соціально-психологічної новели. Стефаник започаткував в українській літературі експресіонізм - стиль, що передбачає зображення внутрішнього через зовнішнє, зацікавлення глибинними психологічними процесами. Черпаючи тематичний матеріал з добре знаного йому села, Стефаник не бачив суті своєї творчості в описах селянського побуту чи порушенні соціальних питань. Для нього головним в показі "мужицької розпуки" були не побутові й не політичні, а універсальні аспекти людського життя.
Василь Стефаник написав не так уже й багато - його художні твори вміщаються в одному томику. І все ж ім'я письменника стоїть поряд з іменами найвидатніших новелістів світу. Стефаникові новели вражають своєю виключно правдивістю, справжньою оригінальністю і художньою досконалістю. Вже спочатку, як тільки з`явилися перші реалістичні новели письменника, вони захопили і схвилювали читачів. Раділа Леся Українка, що молодий новеліст дуже швидко "став знаменитістю на своїй Батьківщині". Іван Франко в 1901 році відзначав, що з`явився, може чи не найбільший після Шевченка письменник, " яким уже нині можемо повеличатися перед світом", що "його новели - як найкращі народні пісні..."
Творчість В. Стефаника - не просто майстерне зображення автентичного галицького сільського побуту, політичних обставин того часу, це заглиблення в універсальні аспекти людського життя. Його творчість та манера письма мали великий вплив на розвиток української новелістики.
З нагоди відзначення 150- річчя від Дня народження Василя Стефаника в читальному залі Великопавлівської сільської бібліотеки організована викладка літератури: "Василь Стефаник - сила справжнього таланту".
Немає коментарів:
Дописати коментар