середа, 29 січня 2025 р.

Книжкова викладка: "Сонячна усмішка в казковому світі"

    30 січня день народження Всеволода Нестайка, українського майстра казок та пригодницьких історій, автора, твори якого перекладені  дванадцятьма мовами світу. Найвідоміші твори Нестайка - трилогія "Тореадори з Васюківки", казки "У країні сонячних Зайчиків", "Незнайомка з країни Сонячних Зайчиків", "Неймовірні пригоди у лісовій школі", повісті "Одиниця з обманом", "П'ятірка з хвостиком", "Загадка старого клоуна", "Чудеса в Гарбузянах", "Пригоди Грицька Половинки" та інші.

    Всеволод Нестайко і досі залишається найпопулярнішим українським дитячим письменником. Своїми веселими, дотепними, мудрими повістями й казками радує, веселить і повчає, у найкращому розумінні цього слова, вже не одне покоління, бо за плечима в нього - десь під сотню виданих книжок, ціла авторська бібліотека! Та ще з десяток цікавих пригодницько-фантастичних творів.

    До 95- річчя від дня народження Всеволода Нестайка в Великопавлівській сільській бібліотеці-філії підготовлена книжкова викладка: "Сонячна усмішка в казковому світі" Експозиція  презентує творчий доробок письменника. Всеволод Нестайко залишив нам спадщину, що вчить вірити у себе, бути чесним, добрим і відкритим до світу. Його книги - це не лише захопливі пригоди, а й уроки життя, які кожен може перенести у власну реальність. Всеволод Нестайко назавжди залишиться  у серцях читачів як майстер слова, чия творчість пробуджує мрії та запалює серця.

 


















Історичний віраж: "Україною жили - за Україну полягли"

     29 січня в Україні відзначають 107 -му річницю бою під Крутами, який для Українського народу став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність, прикладом для сучасних захисників України, як успішно боротися проти численного ворога .

     З метою вшанування пам'яті загиблих під Крутами Великопавлівською сільською бібліотекою було проведено історичний віраж: "Україною жили - за Україну полягли". Книги представлені на виставці нагадують всім нам про подвиг українських юнаків, які ціною власного життя змогли зупинити наступ ворога взимку 1918 року. Подвиг юних українців залишив свій друкований відбиток і в періодичних виданнях, які надходять до нашої бібліотеки.

    Бій під Крутами - це героїчна й водночас трагічна подія. Вона знаменувала початок нової епохи національного пробудження українців, усвідомлення права жити на власній землі та святого обов'язку - боронити її.

    Визначально, що ця жертовна любов зародилася в серцях молодих людей, найкращих представників українського студентства.

    Вони, герої Крут, були першими кіборгами  у нашій історії. І в нашій пам'яті вони назавжди залишаться вічно молодими героями.
















понеділок, 27 січня 2025 р.

Відео-перегляд: "Голокост. Засвідчений злочин"

   27 січня весь світ вшановує пам'ять загиблих в роки Голокосту - жахливої трагедії, жертвами якої стали близько шести мільйонів євреїв. В Україні було розстріляно понад півтора мільйона людей, але й до сьогодні дослідники не мають точних даних щодо справжньої кількості знищених нацистами євреїв та ромів.

   В читальному залі Великопавлівської сільської бібліотеки-філії для користувачів був організований відео-перегляд: "Голокост. Засвідчений злочин"

   Сьогодні зникають покоління, які пережили страхіття масових знищень, жахливу трагедію людства - Голокост. Але пам'ять залишається в документальному і художньому слові.

     Ми, нове покоління, повинні берегти пам'ять про Голокост, формувати наш світогляд в умовах толерантності та належного ставлення до загальнолюдських цінностей, щоб більше ніколи у світі не повторилася  ця  жахлива трагедія в світовій історії.

    Тож пам'ятаймо минуле та шануймо пам'ять усіх жертв Геноциду!

















 

вівторок, 21 січня 2025 р.

Інформ-досьє: "Єдність народу - запорука благополуччя і добробуту держави"

    Щороку, 22 січня у день проголошення Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки Україна відзначає День Соборності. Соборність українських земель має глибоке історичне коріння, спирається на споконвічну мрію народу про власну незалежну, соборну державу та є  результатом складного і довготривалого процесу її формування.

   День Соборності - Це нагадування про те, що сила нашої держави - в єдності українських земель. Лише за умови політичної та економічної незалежності ми можемо претендувати на гідне місце України в світі. Лише сильна держава та сильна влада може убезпечити націю від служіння чужим інтересам. Ось чому ми зобов'язані плекати ідеал власної соборної держави  й віддавати йому всі свої сили та здібності. Об'єднавча акція 1919 року залишила глибинний слід  в історичній пам'яті українців. Сьогодні українцям знову приходиться боротися за свою єдність, захищаючи цілісність і суверенітет рідної країни.

    З нагоди Дня Соборності України  в Великопавлівській сільській бібліотеці-філії до дня Соборності України в читальному залі для користувачів бібліотекарі провели інформ-досьє: "Єдність народу - запорука благополуччя і добробуту держави". А ще, відбулися голосні читання та малювання малюнків. 





















































четвер, 16 січня 2025 р.

Викладка літератури: "Кіборги на захисті Вітчизни"

      20 січня - Всеукраїнський день пам'яті героїв-"кіборгів", які в січні 2015-го, в найзапекліших боях воювали за Донецький аеропорт.

    Бої за Донецький аеропорт почались 26 травня 2014 року, коли проросійські терористи та чеченські бойовики захопили будівлі аеропорту тоді ще мирного Донецька. Цього ж дня українські силовики, завдяки скоординованим діям українських Повітряних сил та високомобільних десантних військ, завдали удар по позиціях терористів та встановили контроль над Донецьким летовищем. Пізніше була повна дестабілізація міста Донецьк, початок окупації та нескінченні спроби ворога відібрати контроль над аеропортом, але наші воїни не здавали позицій і, навіть під шквальним вогнем, тримали оборону.

   За стійкість, безстрашність і непереможність українських захисників Донецького аеропорту назвали "кіборгами", а форпост українських кіборгів став символом української мужності, оплотом українського духу. У різний час в аеропорту та прилеглому селищі Піски воювали спецпризначенці 3-го окремого полку, бійці 79, 80, 81, 95 окремих аеромобільних та 93 окремої механізованої бригад, 57 окремої мотопіхотної бригади, 90 - го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійці полку "Дніпро-1", вояки Добровольчого українського корпусу(ДУК) та багато інших. Багатьох із них було відзначено державними нагородами, деякими із них - посмертно.

   18-21 січня 2015 року внаслідок підриву терміналу ДАП загинуло 58 захисників-"кіборгів", які відстоювали цей плацдарм до останньої краплі крові. 21 січня 2015 року було прийнято рішення відвести українських військовослужбовців з нового терміналу - цей об'єкт був повністю зруйнований і не придатний до оборони.

За офіційними даними, захищаючи Донецький аеропорт, загинули понад 200 військових. 

    Сьогодні, 20 січня, з ініціативи самих "кіборгів", які пройшли через 242-денне пекло, відзначається День захисників ДАПу та вшановується пам'ять загиблих побратимів. Вічна пам'ять, вічна слава і честь захисникам України!

    До дня пам'яті захисників Донецького аеропорту на абонементі Великопавлівської сільської бібліотеки-філії бібліотекарі підготували виставку, присвячену "кіборгам" : "Кіборги на захисті Вітчизни", а ще, присутні переглянули документальний фільм: "48 годин із кіборгами".






















середа, 8 січня 2025 р.

Пізнавальна мандрівка: "Його душа світилася зорею"

 Поезія -це мистецтво, що торкається найпотаємніших струн людської душі та зцілює серця. Поети, як чарівники, грають словами, а разом з тим - і нашими почуттями. Вони окрилюють, розчулюють, надихають, закохують...

     7 січня виповнилося 90 років від дня народження видатного українського митця, якого літературні критики називали "поетом без каменю за душею" - Василя Симоненка.

Для своїх користувачів бібліотекарі  Великопавлівської сільської бібліотеки-філії підготували пізнавальну мандрівку: "Його душа світилася зорею"

Навряд чи можна знайти серед життєписів поетів-шістдесятників долю яскравішу й водночас трагічнішу, аніж у Василя Симоненка. Короткий спалах його життя став незгасною зіркою його поезії. За 28 років, відміряних йому долею, Симоненко реалізував себе як поет "Тиша і грім" - єдина його прижиттєва збірка, прозаїк (збірка новел і оповідань "Вино з троянд"), казкар ("Подорож у країну Навпаки", "Цар Плаксій та Лоскотон", Казка про Дурила"). У 1964 році вийшла посмертна збірка "Земне тяжіння"; у 1981 році - книга вибраного "Лебеді материнства".

На одному з літературних вечорів Василя попросили розповісти про себе. "Я - українець. Оце і вся моя біографія", - відповів поет. Він прийшов до нас провісником нової доби України. У поезії В. Симоненка - щирість інтонації, чітка визначеність позиції; ніжність і побожна любов до матері-України; мотиви народної пісні; романтизм молодості та незламна віра в українську націю:

Народ мій є! Народ мій завжди буде!

Ніщо не перекреслить мій народ!

Тому патріотична лірика  посідає особливу нішу у літературній спадщині поета. Симоненко вважає себе повністю відповідальним за долю України:

Я живу тобою і для тебе,

Вийшов з тебе, в тебе й перейду...

    Поетичні шедеври "Ти знаєш, що ти - людина?", "Україні", "Лебеді материнства", "О, земле з переораним чолом...", "Де зараз ви, кати мого народу?.." - ніби фрагменти однієї виболеної думи про долю свого народу, синівську відданість йому. Саме ці твори зазнали найбільше цензурних і редакторських правок. 

    Олесь Гончар дав високу оцінку Витязю молодої української поезії: "Непідробна глибока народність органічно притаманна його творчості, його поглядам на світ і на життя, на своє місце в ньому. Його поезія живе, їй відкритий шлях до юнацьких сердець, до народу, до України, - нині вже оновленої, незалежної, соборної...".




















субота, 4 січня 2025 р.

Народознавчий калейдоскоп: "Водохреща йде до нас"

    4 січня в читальному залі Великопавлівської сільської бібліотеки-філії бібліотекарями був організований народознавчий калейдоскоп: "Водохреща йде до нас". Бібліотекарі розповіли про свято Водохреща, познайомили з легендою про хрещення Ісуса Христа, народними прикметами та традиціями святкування Богоявлення у різних країнах світу.

    Свято Водохреща ще називають святом Водосвяття, Хрещення, Ордань, Богоявлення Господнє. Цей звичай прийшов до нас на Україну разом із християнством і став традиційним святом нашого народу. Деякі традиції дотримуються тільки частиною людей, деякі - й зовсім забуті. Але ритуал очищення водою на Водохреща користується майже такою популярністю, як Різдво. У ньому беруть участь не лише віруючі люди, але й всі охочі. Адже вважають загартування холодною водою корисним для здоров`я.                   

       Запрошуємо всіх бажаючих переглянути   викладку літератури, де можна ознайомитися із звичаями, традиціями, прикметами, цікавими різдвяно-новорічними розвагами українців.