пʼятниця, 29 листопада 2024 р.

Бібліознайомство: ""На острові пригод Ярослава Стельмаха"

    Великопавлівська сільська бібліотека-філія пропонує ознайомитись з життєвим та творчим шляхом українського письменника, драматурга, перекладача Ярослава Стельмаха.

   Ярослав Михайлович Стельмах народився 30 листопада 1949 року в Києві, в родині відомого українського письменника Михайла Стельмаха. Ріс дитиною обдарованою, з різнобічними інтересами. З дитинства захоплювався спортом, музикою, іноземними мовами. Займався плаванням, потім гімнастикою, а з боксу і боротьби здобув навіть спортивні розряди. Після закінчення середньої школи вчився в Київському інституті іноземних мов, потім в аспірантурі, займався перекладацькою діяльністю. На час закінчення інституту Ярослав Стельмах мав уже декілька друкованих перекладів з англійської мови.

   Незважаючи на відчутні успіхи в галузі художнього перекладу, несподівано навіть для самого себе Ярослав Стельмах почав писати твори для дітей. У 1975 році вийшла його перша збірка оповідань "Манок". Потім були повісті "Химера лісового звіра", "Якось у чужому лісі", "Найкращий момент" та інші.

    Ярослав Стельмах відомий у літературі і як драматург. Уже перші його п'єси мали неабиякий успіх: у п'ятнадцяти театрах одночасно йшла п'єса "Привіт, синичко!", чималу аудиторію глядачів збирала "Шкільна драма".

   Ярослав Стельмах створює "Митькозавр із Юрківки", "Вікентій Прерозумний", які свідчать про знання автором дитячої психології, його вміння розкрити внутрішній світ дитини.

   Широкої популярності набули також п'єси Я. Стельмаха "Гра на клавесині", "Провінціалки" та інші. За два з половиною десятиліття більше 20 п'єс Ярослава Стельмаха було поставлено театральними трупами.

   Понад 30 років він працював в драматургії, написав 25 п'єс і зробив майже 50 перекладів драматичних творів. Відбулося більше 100 вистав за його творами, які зіграні 2,5 тисячі разів, і їх подивилося понад мільйон глядачів.

    Драматургічна діяльність Я. Стельмаха була високо оцінена. У 1996 році йому була присуджена премія ім. І. Котляревського, 1999 року він названий кращим драматургом року і, на кінець, за книжку повістей і оповідань для дітей "Голодний, злий і дуже небезпечний" у 2001 році він став лауреатом найвищої літературної премії, якої удостоюються дитячі письменники України - премії ім. Лесі Українки.

    Того ж року 4 серпня життя талановитого драматурга назавжди обірвалося, але популярність його творів залишається й сьогодні.










субота, 23 листопада 2024 р.

Виставка-панорама: "Голод 33-го біль душі і пам'ять серця"

 "Ні труни, ні хрестів І ні тризни!

Прямо в яму, На віки-віків!

Чорна сповідь Моєї Вітчизни

І її затамований гнів"

А. Листопад 

Кожної четвертої суботи листопада (цьогоріч це  23 листопада ) в Україні вшановують жертв Голодомору.

     Голод... Це страшне слово повертає нас у далекі 1932-1933 роки. Український народ у смутку і скорботі доземно схиляє голови, вшановуючи пам'ять мільйонів його жертв, засуджуючи творців цієї чорної сторінки в історії України.

    Відкриті архівні документи ще і ще раз засвідчують, що авторами геноциду, штучного голодомору, фізичного знищення народу стали тодішня правляча влада, кремлівський політичний режим.

    Народ України пам'ятає сторінки свого життя, але з часом відійдуть у небуття свідки тих трагічних подій Великого Голодомору. А тому варто робити все, щоб їх нащадки, особливо молодь, знали про ті лихоліття, свято берегли їх у своїй пам'яті в ім'я того, щоб таке страшне минуле ніколи не повторилось.

    До цієї дати працівниками Великопавлівської сільської бібліотеки-філії в читальному залі організована виставка-панорама: "Голод 33-го біль душі і пам'ять серця" на якій представлені архівні документи, ілюстровані матеріали та спогади очевидців тієї страшної трагедії. Бібліотекарі ознайомили присутніх з книжковими виданнями, в яких міститься інформація про страшні роки голодомору в Україні.



























середа, 20 листопада 2024 р.

Патріотичний калейдоскоп: "Незламний дух нескореної нації"

 Майдан живе, і буде жити,

Народ, що волі прагне, не здолать, 

Бо правду, як Дніпро, не зупинити,

Бо ми - і спів, і гнів, і мир, і рать.

О. Мороз

    21 листопада ми відзначаємо День Гідності і Свободи. Цей день - символ боротьби і перемоги, символ єднання заради найвищих ідеалів цивілізованого світу. Всупереч жорсткому тиску антидемократичного режиму українці об'єдналися і відстояли своє право на вибір достойного життя майбутнього.

     Революція Гідності повернула людям віру у цінності свободи, гідності та самопожертви, а також кинула виклик диктаторству, подвійним стандартам, корупції.

     Значення тих подій неможливо переоцінити, адже протягом листопада 2013 - лютого 2014 років відбулося найважливіше для української нації - пробудження свідомості суспільства.

    На сторінках багатьох сучасних книг закарбовано надзвичайно важливий період України і це допомагає всім нам згадати, побачити наскільки той час був епохальним кроком до зміни свідомості української нації.

    Революція Гідності сколихнула країну хвилею нечуваного патріотизму і показала важливість національної ідеї. Нині триває за неї боротьба. Наше суспільство здобуло право на зміни. Україна заплатила високу ціну за свій європейський вибір на Майдані і продовжує платити у війні.

    Цій знаковій події присвячений патріотичний калейдоскоп "Незламний дух нескореної нації" на абонементі Великопавлівської сільської бібліотеки-філії. Користувачі можуть ознайомитися з друкованими виданнями, представленими на даній експозиції.





Загрузка файла (загружено байтов: 46835712 из 89728352)…



















вівторок, 19 листопада 2024 р.

Книжкова викладка: "1000 днів незламності"

 Сьогодні відзначається 1000 днів з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, яке розпочалося 24 лютого 2022 року. Ця дата є важливим нагадуванням про жорстокість війни, незламність українського народу та підтримку міжнародної спільноти в боротьбі за свободу та незалежність України.

За цей час:

- Україна продемонструвала неймовірну силу, мужність та єдність у боротьбі проти агресора.

- Світова спільнота активно підтримує Україну фінансово, гуманітарно та військово.

- Цивільне населення зазнало величезних втрат: тисячі життів, мільйони переміщених осіб та зруйновані міста.

-Армія України здивувала світ своєю професійністю та стійкістю.

   На 1000-й день війни Україна продовжує стояти незламною, нагадуючи всьому світу, що справжня сила - у єдності, вірі та любові до своєї країни. І перемога над ворогом - наша спільна мета, на яку сьогодні працюють усі.

  Цей день є приводом згадати всіх героїв, які віддали своє життя за незалежність, і висловити підтримку тим, хто продовжує боротися.

В читальному залі Великопавлівської сільської бібліотеки-філії організована книжкова викладка "1000 днів незламності". Тут зібрані книги, написані під час війни, фотографії та інформаційні матеріали.





















середа, 13 листопада 2024 р.

Онлайн-перегляд: "Остап Вишня - відомий і невідомий"

 "Треба любити людину

більше, ніж самого себе.

Тоді тільки ти маєш право сміятися"

Остап Вишня

    13 листопада виповнюється 135 років від дня народження Остапа Вишні, українського письменника, новеліста.

   Павло Михайлович Губенко (так насправді звали Остапа Вишню) - це не просто письменник, а справжній народний гуморист, чиї твори стали невід'ємною частиною української культури. Його гострі жарти і дотепні спостереження над життям українського села досі викликають щирий сміх та роздуми.

   Остап Вишня - справжній патріот своєї рідної землі. Його твори - це не просто розвага, а й глибокий аналіз українського суспільства. Читаючи Вишню, ми не тільки відпочиваємо, а й пізнаємо себе і свою країну. Це своєрідний культурний код українців, який передається з покоління в покоління. Письменник показав, що навіть у найскладніші часи можна зберегти оптимізм і почуття гумору.

  Збірник оповідань "Весняні усмішки" став справжньою перлиною української літератури. У ньому Вишня з тонким гумором описує життя українського села, його звичаї та побут. Читаючи ці історії, неможливо не посміхнутися, адже в них так влучно підмічено все те, що є характерним для українців. Кожен читач знайде  у творах Вишні шматочок себе або своїх знайомих. Вишня володів майстерністю слова, його твори насичені яскравими образами і колоритними образами.

  Творчість Вишні мала великий вплив на українську культуру, а його твори перекладені багатьма мовами світу і досі користуються популярністю. Дізнатися більше про життя і творчість письменника можна з книжкової викладки-персоналії "Остап Вишня - відомий і невідомий", яка розгорнута у читальному залі Великопавлівської сільської бібліотеки. А ще, користувачі мали змогу переглянути онлайн-презентацію по творчості українського письменника.